Szkoła Podstawowa nr 7 w Lęborku

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Bohaterów Westerplatte
w Lęborku

SP7 w Lęborku - adres
ul. Piotra Skargi 52, 84-300 Lębork

Dla Rodziców

Biblioteka szkolna

Czytanie jest jedną z podstawowych umiejętności, obok pisania i liczenia, jakie są potrzebne w życiu każdego człowieka. Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i w znakomity sposób ułatwia dziecku naukę, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów, umożliwia zdobywanie wiedzy na całe życie. Dzieci, które regularnie sięgają po książkę, lepiej radzą sobie w szkole. Ważne jest więc, by rodzice pokazali im, jak istotną rolę w życiu spełnia słowo pisane.

Warto pamiętać, że:

  • – wspólne czytanie wspiera rozwój mózgu i umiejętności społecznych;
  • – sięganie po książki pomaga budować więzi, regulować emocje i rozwijać zainteresowania.

Poradnik o korzyściach z czytania dzieciom – https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/czytanie-dzieciom-na-glos 

Zachęcamy Państwa do wspólnego, systematycznego czytania z dziećmi – wystarczy około 20 minut dziennie głośnego czytania, a już po miesiącu będą widoczne znaczne postępy.


10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki:

1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają pamięć i wyobraźnię dziecka.
3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
5. Książki wyrabiają wrażliwość.
6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
7. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską.
8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

..

Propozycje książek dla Rodziców

CHMURA CZYTANIA – portal z bezpłatnym dostępem do książek.

Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników. Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media – laptopy, tablety, e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3 – niosą książkę za czytelnikiem, z czytelnikiem.

Wybrane książki warte uwagi.

Polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

WARTO WIEDZIEĆ

BAJKOTERAPIA

W jednym z najprostszych ujęć terapia bajką to metoda pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, która wykorzystuje specjalnie dobrane teksty (książki, opowiadania) w celach terapeutycznych, psychoedukacyjnych lub relaksacyjnych. Może być używana do rozwiązywania konkretnych problemów, ale nie musi.

Ważnym celem leczenia bajkami jest praca z emocjami dziecka. Dzięki czytaniu bajki emocje mogą być łatwiej zidentyfikowane i nazwane. Ważna jest tu rola osoby czytającej (rodzica lub opiekuna dzieci), która podkreśli aspekt emocjonalny w bajce.

Bajkoterapia – na czym polega?

Warto pamiętać o tym, że terapia bajką to kilkuetapowy proces, na który potrzeba trochę czasu. Nie ogranicza się do samej lektury. Czytanie dla dzieci jest pierwszym etapem leczenia bajką, po którym następuje omawianie przeczytanej treści, a następnie wykonywane są ćwiczenia lub zabawy wzmacniające i utrwalające poznane treści i wartości płynące z bajek terapeutycznych.

Bajki wykorzystywane w leczeniu dzielą się na trzy rodzaje:

– bajki psychoterapeutyczne
– bajki psychoedukacyjne
– bajki relaksacyjne

Przykłady

Bajka edukacyjna „Czyje są te śmieci?” przeznaczona dla dzieci w wieku 7-9 lat. Jej celem jest podnoszenie świadomości z zakresu segregacji odpadów. Bajka nie tylko inspiruje do dbania o naszą planetę, lecz także skłania najmłodszych do refleksji nad przyszłością. To opowieść, która uczy empatii, zrozumienia i otwartości wobec zespołowych działań na rzecz dobra wspólnego.

Inicjatorem powstania tej ważnej historii jest firma Stena Recycling, której zależało na stworzeniu opowieści wpisującej się w ideę bajkoterapii. Nasza wspólna historia nie tylko edukuje, ale także wspiera rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. 

Bajkę „Czyje są te śmieci?” w formie audiobook i e-book można pobrać ZA DARMO ze strony:

czyjesatesmieci.zaczytani.org