NAUKOWE PODRÓŻE

W ramach projektu „Naukowe podróże”  w sobotę grupa naszych uczniów  spotkała się na wydziale chemii Uniwersytetu  Gdańskiego z dr Tomaszem  Plucińskim.
 Byliśmy świadkami spektakularnych doświadczeń: dr Pluciński zaprezentował dwa najpopularniejsze wybuchy – jeden z użyciem odrobiny materiału wybuchowego, który posłużył terrorystom do przeprowadzenia zamachu w Londynie, drugi z gazem ziemnym.

Dowiedzieliśmy się również  co dzieje się, gdy łaskoczemy piórkiem trójjodek azotu, rozkładamy nadtlenek wodoru czy dwuchromian amonu. Ciekawym tematem okazała się luminescencja substancji.

Część ekologiczną zakończył pokaz spalania PCV i badania produktów tej reakcji.  Druga część poświęcona była nietypowym doświadczeniom chemicznym z zakresu kinetyki czyli tzw. „reakcjom zegarowym”. Najciekawsze z prezentowanych to: reakcja formalinowa, reakcja Harcourta oraz reakcja miedziowo-cyjankowa („wytrysk Ludwika”) oraz świat w ultrafiolecie .

Sobotę spędziliśmy z wypiekami na twarzy, a wszystko  to dzięki wybuchom, płomieniom ognia i chemicznym  ciekawostkom. Opiekunami były  A. Gryfkowiec i E. Kosińska